Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Work&Travel

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Work&Travel Bir 28th Şubat 2007, 9:30 am

Work And Travel Nedir?

Work And Travel programı Amerikan Hükümetinin kontrolünde yapılan, dünyanın değişik yerlerinden üniversite öğrencilerinin yaz tatilleri boyunca Amerika'da çalışıp İngilizcelerini geliştirme imkanları buldukları ,dünyayı ve farklı kültürleri tanımalarını sağlayan bir öğrenci kültürel değişim programıdır.WAT programı Amerika'yı turist gibi değil içinden biri gibi yasamanızı ve anlamanızı sağlayan ve bunu yaparken de seyahat harcamalarınızı karşılayıp yanınızda bir miktar parayla dönebileceğiniz bir program.

Avantajları

Her yıl birçok ülkeden binlerce üniversite öğrencisi WAT programına katılarak unutamayacakları bir uluslararası tecrübe kazanma fırsatı elde etmektedir.Son yılarda katılımcı sayısının katlanarak arttığı bu mükemmel gençlik programı katılımcılara, aşağıdaki fırsatları ve avantajları sunmaktadır:

Ayda ortalama 900-1500 USD kazanabilecek ve program için gerekli olan yaşam ve seyahat masraflarınızı karşılayabileceksiniz. Amerika gibi herkesin hayallerini süsleyen bir ülkeyi masraflarınızı karşılayarak görüp, yanınızda fazladan parayla dönebileceksiniz. Ayni anda hem çalışma hem de tatil yapma fırsatı bulacak, tüm bunları yaparken de kimseye yük olmayacaksınız. Program sonunda ömür boyu unutulmayacak tecrübe ve birikimlerle ülkenize geri döneceksiniz.

Amerika'da kaldığınız 4 ay boyunca İngilizce 'nizi geliştirecek ve var olan İngilizce bilginizi gerçek hayatta uygulama fırsatını bulacaksınız. İngilizce konuştukça yabancı dilinize olan güveniniz artacak ve her ortamda kendinizi İngilizce olarak ifade eder hala geleceksiniz. Bu güven sayesinde pratik yeteneğiniz artacak ve yabancı dil korkunuzun yok olmasını sağlayacaktır.

İleriye dönük kariyeriniz için birikim sahibi olacaksınız. Bu birikim gerek maddi anlamda gerekse tecrübe anlamında gelecekte bir çok alanda sizin rakiplerinizin bir kaç adim önünde olmanızı sağlayacaktır. Yurtdışında iş tecrübesi elde edecek ve böylece CV’nize de yeni bir değer katacaksınız.Bir düşünün, daha öğrenciyken CV nizde çalışmış olduğunuz Amerikan şirketlerinin isimleri ve referansları olacak! Bu gerçekten de çok önemli bir avantaj.

Gerek Amerikan kültürü gerek ise diğer ülkelerden gelen Kültürel Değişim Programı öğrencileri ile tanışıp onların kültürlerini tanıma fırsatı bulacak ayni zamanda kendi kültürünüzü de onlara tanıtma fırsatı bulacaksınız – çalışarak kendi ayaklarınız üzerinde durmaya alışacak ve hayata daha objektif bakabileceksiniz. Kendi yağınızla kavrulmanın hazzını yasarken başkalarının yardımına gerek kalmadan bir takim projeleri gerçekleştirebileceksiniz. Kendi başınıza bir takim sorumluluklar üstlenecek ve özgürce kararlar alabileceksiniz.

Yurt dışında eğitim, burs ve staj fırsatlarını daha yakından araştırabilecek ve kendinize uygun bir üniversite ya da işyeri bulabilecek bunları yerinde ziyaret ederek tüm imkanları kendi gözünüzle değerlendirebileceksiniz. Öğretim üyeleri ve işverenler ile yüz yüze görüşme imkanı bulacak ve kendinizi onlara fark ettirebileceksiniz.

Programa katılarak kendinizi yeni ve heyecan verici bir deneyimin içinde bulup, farklı kültürlerin her an daha yakınlaştığı dünyamızda bu yöndeki kabiliyetlerinizi geliştirme fırsatı elde edeceksiniz

Kullanıcı profilini gör http://alpertungir.com

2 Geri: Work&Travel Bir 3rd Mart 2007, 1:29 pm

Work and Travel adaylarında aşağıdaki şartlar aranmaktadır:>> 18 – 25 Yaşları arasında olmak
>> En az orta seviyede İngilizce bilgisine sahip olmak
>> Lisans veya yüksek lisans öğrencisi olup, 2006-2007 öğretim döneminde de full-time öğrenci olarak öğrenime devam edecek olmak.
>> 4 üzerinden en az 2 genel not ortalamasına sahip olmak ve son dönemin not ortalamasının da 2.0 üzerinde olması.
>> 2007 sezonunda yabancı uyruklu öğrencilerin vize başvurusu Türkiye'deki konsolosluk ya da büyükelçilik tarafından kabul edilmeyecektir.

Yabancı uyruklu öğrenciler programa ELT ile başvuru yapabilirler, ancak vize başvurularını kendi ülkelerindeki konsolosluklara yapmak zorunda kalacaklardır.


*** 2 Yıllık yüksek okul öğrencilerinin başvuruları genellikle vize reddi ile sonuçlanması nedeniyle ELT tarafından değerlendirmeye alınmamaktadır.


WAT programı Amerikan Hükümetinin kontrolünde yapılan, dünyanın değişik yerlerinden üniversite öğrencilerinin yaz tatilleri boyunca Amerika'da çalışıp İngilizcelerini geliştirme imkanları buldukları ,dünyayı ve farklı kültürleri tanımalarını sağlayan bir öğrenci kültürel değişim programıdır.WAT programı Amerika'yı turist gibi değil içinden biri gibi yasamanızı ve anlamanızı sağlayan ve bunu yaparken de seyahat harcamalarınızı karşılayıp yanınızda bir miktar parayla dönebileceğiniz bir programdır.

Kullanıcı profilini gör http://alpertungir.com

3 Geri: Work&Travel Bir 3rd Mart 2007, 1:30 pm

Work and Travel programı bazen yalnış anlaşılmaktadır. Bu program, her şeyi ile mükemmel organize edilip müşteri memnuniyeti yaratmaya çalışılan bir turistik gezi programı değildir.

Bu programa katılan adaylar ABD de çalışma deneyimi kazanmak, bunu yaparken de aynı zamanda da kendi giderlerini karşılayarak Amerika’da kendi ayakları üzerinde kalarak yaşamak ve tatil yapmak isteyen üniversiteli öğrenciler olmalıdır.

İşverenler ve o işletmelerde çalışan diğer kişiler, gelen öğrencileri misafir olarak değil, çalışan olarak algılarlar; onlardan mesai saatlerinde üzerlerine düşen görevi en iyi ve verimli bir biçimde yapmalarını isterler. Bu işveren ve diğer çalışanlardan fazla bir misafirperverlik beklemek yersiz olacaktır.

Work and Travel programında her şey her zaman mükemmel gitmeyebilir.Güvenlik olarak bir sorununuz olmayacaktır.Ancak bu program sizi eğlendirmeyi değil, size gerçek hayatla tanıştırmayı amaçlamaktadır.

Gerçek hayatta olduğu gibi, bu programda da işinizle, evinizle,iş arkadaşlarınızla vs,bir çok farklı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunlar karşısında sponsor firmanızdan ciddi bir destek alacaksınız. Ama sizin de birçok sorunun üstesinden tek başınıza gelmeniz gerebilir. Bunlara hazırlıklı olmalısınız.DİKKAT !!!
ELT Work and Travel programını abartılı garantiler ve sözlerle süsleyerek tanıtmaya şiddetle karşı çıkmaktadır. Work and travel programı bir danışmanlık şirketinin doğrudan müdahale edemeyeceği çok sayıda faktöre bağlıdır. Bu nedenle program süresince bazı aksaklık ya da sorunlar yaşanması çok doğaldır. ELT olarak, bu sorunları öğrencilerimizden programı gereksiz garantiler ve taahhütlerle süsleyerek gizlemeyi değil, öğrencilerimizi gerçek bilgilerle bilinçlendirmeyi ve etkin rehberlik hizmeti vermeyi ; bu sayede öğrencilerimizin doğru beklentilerle ABD ye gidip hayal kırıklığına uğramamalarını tercih ediyoruz.

Kullanıcı profilini gör http://alpertungir.com

4 Geri: Work&Travel Bir 3rd Mart 2007, 1:34 pm

WAT Başvuru Ücreti
1200 USD

Vize Randevu Ücreti
16 USD

Vize Ücreti
100 USD

SEVIS Kayıt
35 USD

Toplam
1351 USDDİĞER MASRAFLAR

Uçak Bileti: Bilet fiyatları alındığı tarihe, dönüş gününe ve gidilecek olan yere göre değişmektedir. Ancak size bir fikir vermesi amacıyla 2006 yaz döneminde giden adayların ortalama 700 Euro uçak bileti ödemesi yaptığını söyleyebiliriz. Bu rakam Alaska'ya gidecek adaylar için ortalama 1000 Euro olarak gerçekleşmiştir.

Cep Harçlığı: Bazı işverenlerin kabul süreçlerinin uzun olması, oryantasyon tarihlerinin değişmesi, yasal işlemlerin tamamlanması için gereken sürecin eyaletlere göre değişmesi, uyuşturucu madde bağımlılığı testinin sonucunun beklenmesi, vb. nedenlerle ABD ye varış tarihlerinden itibaren 7-14 gün arası programa başlayamayabilirsiniz.

Bu süreç boyunca ve ilk maaşınızı alıncaya kadar olan sürede konaklama ve yaşam masraflarını karşılayabilmek için ABD ye giderken yanınızda en az 750 USD cep harçlığını ya da bu bakiyeye sahip bir kredi kartını (visa, master card) tedbir olarak götürmenizi öneriyoruz.

****UYARI: Eğer ABD de ev kiralamayı düşünüyorsanız o zaman yanınızda ek olarak ortalama 300-500 USD daha depozito bedeli olarak götürmeniz gerekecektir. Bu ücreti kontrat şartlarına uygun olarak evi terkettiğinzde geri alabileceksiniz.

LÜTFEN DİKKAT !!!
ELT öğrencilerine hiçbir zaman çok para kazanma, birikim yapma vs. söz, taahhüt ya da imasında bulunmamaktadır. Work and Travel programına banka kredisi ya da arkadaşlarınızdan borç alarak katılmanızı tavsiye etmiyoruz. Her nekadar programa katılan öğrencilerin büyük bir bölümü program için harcadıkları parayı kazanabiliyor olsalar da, bir kısım öğrenci çeşitli nedenlerle bunu başaramamaktadır.

Kullanıcı profilini gör http://alpertungir.com

5 Geri: Work&Travel Bir 3rd Mart 2007, 1:34 pm

Work and Travel programı bir Kültürel Değişim Programıdır. Programa katılan öğrenciler profesyonel işlerde çalışmazlar.
Öğrenciler genellikle basit ve fazla deneyim gerektirmeyen işlerde çalışırlar.

İşte çalışabileceğiniz bazı iş alanları ve pozisyonlar :


Otel İşleri / Hotel Jobs:
+ Resepsiyonist (front desk clerk),
+ Kat görevlisi (housekeeper),
+ Kapıcı (doorman),
+ Garson (waiter/waitress),
+ Bulaşıkçı, host/hostes,
+ Banquet elemanı,
+ Çamaşırhane görevlisi (laundry assistant),
+ Belboy,
+ Depo sorumlusu (store keeper),
+ Tamirci (maintenance)


Restaurant – Cafe:
+ Garson
+ Barmen/barmaid,
+ Aşçı (cook),
+ Aşçı asistanlığı (cook assistant),
+ Komi (busser),
+ Saladmaker,
+ Temizlikçi (cleaner)
+ Yer Gösteren (Host)

Mağazalar:
+ Kasiyer (cashier),
+ Satış elemanı (retail sales),
+ Yardımcı satış elemanı (shop assistant),
+ Müşteri hizmetleri (cusomer service)
+ Reyon soumlusu
+ Depo Görevlisi
+ Taşıma ve Nakliye İşleri
+ Karşılama
+ Kasiyer Yardımcısı

Eğlence & Aqua Parkları
+ Oyun Alanı Sorumlusu (Rides Attendant),
+ Cankurtaran (lifeguard/beach attendant),
+ Yiyecek – içecek reyon görevlisi (food server),
+ Bilet gişesi sorumlusu (ticket sales),
+ Otopark görevlisi (parking attendant)
+ Müşteri Karşılama
+ Fotoğrafçı
+ Video Çekim İşleri
+ Ofis İşleri


Ulusal Parklar – National Parks:
+ Açık Alan Görevleri (Outside Work),
+ Temizlik elemanı(cleaning),
+ Yiyecek – içecek servis elemanı (food and beverage service),
+ bahçe işleri (ground keeper)
+ Müşteri Karşılama
+ Fotoğrafçı
+ Video Çekim İşleri
+ Ofis İşleri


Diğer İşler
+ İşçi (General Labourer),
+ ambalaj departmanı görevlisi (mover/packer),
+ boyacı (painter),
+ sürücü (driver),
+ bakım bölümü görevlisi (maintenance),
+ kalfalık (foreman assistant),
+ emniyet görevlisi (guard),
+ çevre işleri sorumlusu (gardener)

Kullanıcı profilini gör http://alpertungir.com

6 Geri: Work&Travel Bir 3rd Mart 2007, 1:35 pm

ÇALIŞMA SAATLERİ ve GELİR

Programa katılan öğrenci çalışma saatlerini ilk olarak is sözleşmesinde belirler. Bu sözleşmede is vereni ile anlaşarak kendisi ve is vereni için uygun minimum bir oran belirler. Bu oran ortalama günlük 8 saat dir.

Bu ise haftada ise 35 – 40 saat anlamına gelir. Çalışma saatleri is verenin yoğunluna göre değişebilir. Örneğin sezonun yoğun olduğu dönemlerde bu is veren size ekstra çalışma saati verebilir fakat bu saatleri arttırmak sizin inisiyatifinize bırakılmıştır.

Eğer is vereniniz size ekstra çalışma imkanı vermiyor fakat siz çalışmak istiyorsanız bunu ikinci bir ise girerek tamamlayabilirsiniz. İkinci is de ilk isiniz gibi tamamı ile yasaldır.

Genel olarak Work and Travel öğrencileri saatte 6.5 – 8 USD arası kazanırlar. Buda ortalama olarak tek işte çalışan bir öğrencinin Work and Travel dönemi boyunca yaklaşık 5000 USD ciro yaptığını gösterir.

Sadece bu bile program için harcadığınız ücretler ve Amerika’da kalacak olduğunuz süredeki ihtiyaçlarınız için yetecek ve hatta artacaktır.

Buna ek olarak, Work and Travel öğrencilerinin ortalama %80'i ikinci işlerde çalışmakta, bu sayede birçok öğrenci toplam kazançlarını toplamda 7500-10.000 USD seviyelerine çıkartabilmektedirler.

LÜTFEN DİKKAT !!!
ELT öğrencilerine hiçbir zaman çok para kazanma, birikim yapma vs. söz, taahhüt ya da imasında bulunmamaktadır. Work and Travel programına banka kredisi ya da arkadaşlarınızdan borç alarak katılmanızı tavsiye etmiyoruz. Her nekadar programa katılan öğrencilerin büyük bir bölümü program için harcadıkları parayı kazanabiliyor olsalar da, bir kısım öğrenci çeşitli nedenlerle bunu başaramamaktadır.

Kullanıcı profilini gör http://alpertungir.com

7 Geri: Work&Travel Bir 2nd Nisan 2007, 12:13 am

alper abi seneye yaza gidelimmm:D:D

Kullanıcı profilini gör

8 Geri: Work&Travel Bir 2nd Nisan 2007, 12:16 am

alper abii seneye yaza gidelim Laughing Laughing ben tömere başlıom bu sene iki kişi ew masraflarıda yarıya düşer Laughing Laughing

Kullanıcı profilini gör

9 Geri: Work&Travel Bir 2nd Nisan 2007, 1:12 am

Misafir


Misafir
olur da Laughing benim seneye okulu uzatmam lazım o zaman Laughing

yada ben onden gidym ..sen geliver Laughing

10 Geri: Work&Travel Bir 2nd Nisan 2007, 1:13 am

Misafir


Misafir
bi de "mailine bakmayı unutma" Idea Basketball alien

11 Geri: Work&Travel Bir 2nd Nisan 2007, 4:18 pm

Misafir


Misafir
Laughing Laughing Laughing ozaman bu sene gidelim alper boşver baharı seneye gitsin o Laughing Laughing ..(hemen araya kendimide soktum Laughing Laughing )

12 Geri: Work&Travel Bir 2nd Nisan 2007, 4:36 pm

Misafir


Misafir
Laughing Laughing

13 Geri: Work&Travel Bir 2nd Nisan 2007, 4:45 pm

mesut senin ingilizcen warda mı hemen gidiosn:D:D bak alper abimin okul bitiomuş olmadı biz gidelim hehehe

Kullanıcı profilini gör

14 Geri: Work&Travel Bir 2nd Nisan 2007, 4:47 pm

Misafir


Misafir
Laughing Laughing

15 Geri: Work&Travel Bir 2nd Nisan 2007, 5:06 pm

Misafir


Misafir
Laughing Laughing Hayır ben kendim giderim ingilizceyi alper biras öğretir bana Laughing Laughing Laughing

16 Geri: Work&Travel Bir 2nd Nisan 2007, 5:10 pm

Misafir


Misafir
confused Razz Razz Razz affraid Question No Laughing

17 Geri: Work&Travel Bir 2nd Nisan 2007, 6:03 pm

inşallah örenirsn o zmn Suspect Suspect alper abi sen önden git arkadan ben gelirim:D:D

Kullanıcı profilini gör

18 Geri: Work&Travel Bir 2nd Nisan 2007, 6:05 pm

Misafir


Misafir
haha Laughing Laughing

19 Geri: Work&Travel Bir 2nd Nisan 2007, 6:28 pm

amam ben ciddi diorum ben gerçekten gitmeyi düşünüorum 2. weya 3. sınıfn tatilinde

Kullanıcı profilini gör

20 Geri: Work&Travel Bir 2nd Nisan 2007, 7:01 pm

Misafir


Misafir
yolun açık olsun Laughing

21 Geri: Work&Travel Bir 2nd Nisan 2007, 7:03 pm

saolllll inşallah ya herşey yolunda giderde giderim:D:D

Kullanıcı profilini gör

22 Geri: Work&Travel Bir 2nd Nisan 2007, 7:10 pm

Misafir


Misafir
İnşallah..

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz